Seneka o starożytnej sztuce spowalniania czasu

„Czas żywy”, a „czas martwy”
0 Udostępnień
0
0
0

To, jak spędzamy czas, jest w istocie tym, jak spędzamy nasze krótkie życie. Pogadajmy wobec tego o magicznym zjawisku, jakim jest zegar.

Życie oferuje ograniczony czas dla każdego: optymalizacja teraźniejszości i mądre wykorzystanie cennego czasu powinny być na szczycie listy produktywnych rzeczy do zrobienia.

Jesteśmy zbyt zapracowani i zajęci sprawami nieuchwytnej przyszłości, by ostatecznie dostrzec, że marnujemy swój cenny i ograniczony czas.

Kiedy się spieszysz, życie jest ulotne.

„Nie dano nam krótkiego życia, ale sami je skracamy; nie jesteśmy źle zaopatrzeni w czas, ale go marnujemy” — przekonuje Seneka w swojej liczącej 2000 lat książce „O krótkotrwałości życia”.

Seneka był rzymskim filozofem. Między 4 r. p.n.e. a 65 r. n.e. był senatorem i doradcą politycznym.

W swojej książce przestrzega, że ludzie nie doceniają w pełni wartości naszego najmniej odnawialnego dobra: czasu.

Jest powód, dla którego miliony osób pod koniec życia żałuje wielu rzeczy: ludzie nie zwracają wystarczającej uwagi na to, czego potrzebują, aby ich życie miało sens — skupiają się na tym, czego chcą, aby życie było dobre.

Kiedy aktywnie wybierasz to, co chcesz robić, skupiasz się na znaczących doświadczeniach i zwalniasz, a czas jakby zwalnia na twoją korzyść.

Ironia życia polega na tym, że wielu ludzi szybko chroni swoje pieniądze i własność, ale nie swój czas. Jak myślisz, co jest cenniejsze?

Zamiast pilnować swojego czasu, nieefektywni ludzie trwonią swój ograniczony zegar i narzekają na krótkość życia.

„Nie chodzi o to, że mamy krótki czas życia, ale że marnujemy go bardzo dużo. Życie jest wystarczająco długie, a dostatecznie hojna ilość zostałaby nam dana dla najwyższych osiągnięć, gdyby wszystko było dobrze zainwestowane” — Seneka.

Życie może wydawać się długie lub krótkie, w zależności od tego, jak wykorzystujemy czas. Niewielu ludzi odkrywa wartość swojego czasu i wie, jak najlepiej go wykorzystać, dopóki nie staną się świadkami bezpośredniego zagrożenia życia: pandemii, choroby lub śmierci.

Seneka zauważa: „Obwieszczają, że byli głupcami, bo nie żyli naprawdę, i że jeśli tylko uda im się wyleczyć z tej choroby, będą żyli w spokoju. Potem zastanawiają się, jak bezcelowo nabyli rzeczy, którymi nigdy nie będą się cieszyć, i jak cały ich trud poszedł na marne.”

Przypominaj sobie o wysokiej cenie zmarnowanego czasu.

Życie może być niewiarygodnie krótkie dla tych, którzy marnują czas. „Życie jest długie, jeśli wiesz, jak z niego korzystać” — mówi Seneka.

Aby mądrze wykorzystać swój czas lub spowolnić go na swoją korzyść, bądź bardzo szczery ze sobą w kwestii tego, co dajesz z siebie najlepszego lub co powinieneś robić.

Oceń ponownie, jak wykorzystujesz czas w tej chwili.

Czy jesteś zadowolony z trajektorii swojego życia? Jeśli oczekujesz innej lub lepszej ścieżki, oceń prawie każdą czynność lub wydarzenie w swoim kalendarzu i zrób miejsce na sensowne doświadczenia.

Pracowitość jest nałogiem, który stoi na drodze do opanowania sztuki przeżywania swojego najlepszego życia. Tych, którzy zapominają o swojej śmiertelności, Seneka krytykuje nieprzychylnie:

„Żyjesz tak, jakbyś był przeznaczony do życia wiecznego; własna kruchość nigdy nie przychodzi ci do głowy; nie zauważasz, ile czasu już minęło, lecz trwonisz go tak, jakbyś miał go pełny i przepełniony zapas — choć właśnie ten dzień, który poświęcasz komuś lub czemuś, może być twoim ostatnim”.

W swoim rytualnym przymusie wybierania właściwych dróg, perfekcjonizmu, ograniczania swojego życia przez strach przed śmiercią, wielozadaniowości na drodze do efektywności, osiągnięcia stanu spełnienia, przypomnij sobie szczerze, co tracisz: żywy, bezwartościowy czas.

Naucz się wykorzystywać swój zegar w bardziej znaczący sposób lub jeszcze lepiej – żyj tu i teraz: bądź bardziej obecny, starannie wybieraj zadania i nie spędzaj czasu na życie w przeszłości lub w przyszłości.

„Największą przeszkodą w życiu jest oczekiwanie, które wisi na jutrze, a traci na dniu dzisiejszym. Porządkujesz to, co leży w gestii Fortuny, a porzucasz to, co leży w twojej. Na co patrzysz? Do jakiego celu dążysz? Cała przyszłość leży w niepewności: żyj teraz” — przypomina nam Seneka.

Książka „O krótkości życia” Seneki została napisana prawie 2000 lat temu, ale nadal jest bardzo aktualna. Jest pełna ponadczasowej mądrości, która pozwala lepiej i sensowniej żyć w naszym współczesnym świecie. Zwolnij. Żyj. Twoje szczęście to stan umysłu. Doświadczaj go przez wdzięczność.

0 Udostępnień
Może Cię zainteresować