Pozytywne wiadomości #1

Odkrycia w genetyce, działania na rzecz lasów deszczowych, skuteczne leki przeciw HIV, niskoemisyjne loty, wzrost pojazdów elektrycznych. Przeczytaj najnowsze dobre wiadomości.
0 Udostępnień
0
0
0

Witajcie w świecie inspiracji i pozytywnych zmian! Przedstawiamy najnowsze wieści, które rzucają światło na postępy w dziedzinie badań medycznych, ochrony środowiska i zrównoważonej mobilności. Odkrycia genetyczne, kampanie na rzecz lasów deszczowych, skuteczne leki przeciw HIV i przełom w niskoemisyjnych lotach – to tylko niektóre z fascynujących tematów, które omawiamy. Dołącz do nas na portalu mamswiadomosc.pl i czerp energię z pozytywnych wieści, które kształtują lepszą przyszłość dla naszego świata!

Podsumowanie dobrych wiadomości z tego tygodnia:

Angielskie lasy deszczowe odetchnęły z ulgą

Chcąc zyskać przychylność ludzi, rząd Wielkiej Brytanii opublikował strategię dotyczącą lasów deszczowych w klimacie umiarkowanym dla Anglii. Interwencja następuje po tym, jak dziesiątki tysięcy ludzi podpisało petycję wzywającą polityków do ochrony i rozbudowy ekosystemów.

Cała akcja będzie wsparta kwotą 750 000 funtów, przeznaczoną na badania nad lasami deszczowymi o umiarkowanym klimacie oraz na zrozumienie zagrożeń przed jakimi stoją. Dodatkowo planowane jest aż siedem “obszarów odnowy krajobrazu” rozsianych po Anglii, gdzie przewiduje się przywracanie lasów deszczowych.

Oczywiście, akcja spotkała się z uznaniem, zwłaszcza od gościa o imieniu Guy Shrubsole, autora “Zaginione lasy deszczowe Wielkiej Brytanii”. “- Zanim rozpoczęliśmy kampanię, parlamentarzyści nawet nie wspomnieli o lasach deszczowych strefy umiarkowanej. Teraz rząd publikuje całą strategię poświęconą temu szczególnemu ekosystemowi” – napisał na swoim blogu.

Choć strategia cieszy się uznaniem, to jednak brakuje jej niektórych konkretnych celów czy zobowiązań prawnych na rzecz większej liczby obszarów deszczowych. “Rząd może zrobić więcej, aby zamknąć te luki” – podkreśla Shrubsole. “Mamy jeszcze czas do 2024 roku wyborczego. Dlatego zachęcamy wszystkie partie do włączenia się w wyścig o lepszą politykę dotyczącą przyrody i klimatu!”.


Odkrycie DNA zapoczątkowało nową erę badań medycznych

Naukowcom udostępniono „skarbnicę” ludzkich danych genetycznych, rozpoczynając coś, co według wielu może oznaczać nową erę w zapobieganiu chorobom i ich leczeniu.

W środę brytyjski Biobank udostępnił do analizy pełne sekwencje genetyczne prawie 500 000 ochotników. Uczestnicy przekazali także swoją dokumentację medyczną.

Tak duży zestaw sekwencji stanowi bogate źródło do badania biologicznych podstaw zdrowia i chorób człowieka. Laboratoria na całym świecie mogą teraz ubiegać się o dostęp do bazy danych.

“To po prostu stoi ponad wszystkim innym” – powiedział David Curtis, genetyk z University College London, w rozmowie z czasopismem Science. “Myślę, że będą badacze z całego świata, którzy się w to zaangażują i dokonają fantastycznych odkryć”.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Osoby, które dostarczyły dane, zazwyczaj pochodzą z zamożniejszych gospodarstw domowych i w większości pochodzą z Europy.

Lek zapobiegawczy przed HIV jest “bardzo skuteczny” – wynika z badania

Przełomowe badanie potwierdziło, że mała niebieska pigułka, która zapobiega zakażeniu organizmu wirusem HIV, jest “wysoce skuteczna”.

Lek ten – profilaktyka przedzakaźna wobec wirusa HIV (PrEP) – jest już stosowany przez tysiące osób w Wielkiej Brytanii i uzyskał dobre wyniki w badaniach.

Chociaż wcześniejsze badania przeprowadzono w warunkach klinicznych, było to badanie w świecie rzeczywistym w którym wzięło udział 24 000 uczestników z całej Anglii. Dało to badaczom szansę sprawdzenia skuteczności leku w życiu codziennym.

„Wysoce skuteczny” – brzmi werdykt. Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), która kierowała badaniami, stosowanie PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV o 86%.

„Teraz wiemy, jak skuteczny jest PrEP w warunkach rzeczywistych, znacznie zmniejszając ryzyko zarażenia wirusem HIV” – powiedział dr John Saunders z UKHSA. „Ważne jest, aby wszyscy, którzy mogą skorzystać z PrEP, mieli do niego dostęp”. Testy na obecność wirusa HIV i PrEP są dostępne bezpłatnie w placówkach zajmujących się zdrowiem seksualnym.


Niskoemisyjny lot przeleciał przez Atlantyk

W tym tygodniu loty niskoemisyjne przybliżyły się o mały krok. Po raz pierwszy na świecie samolot napędzany „zrównoważonym paliwem lotniczym” (SAF) przeleciał we wtorek przez Atlantyk, choć wśród głosów „ekościema” było to możliwe.

Samolot Virgin leciał z londyńskiego Heathrow na lotnisko JFK w Nowym Jorku, napędzany niskoemisyjnym paliwem wytwarzanym głównie z odpadów spożywczych.

Dekarbonizacja lotnictwa pozostaje jednym z największych wyzwań wieków, a udany lot jest uważany za kamień milowy w tej podróży.

Jednak podróżnicy dbający o klimat nie powinni jeszcze pakować walizek. Chociaż SAF wytwarza do 70% mniej emisji w cyklu życia niż nafta, jego walory ekologiczne są dyskusyjne – a nie ma go w wystarczającej ilości, aby go obejść.

„Czekając na opracowanie prawdziwie zeroemisyjnych paliw i technologii, musimy zacząć ograniczać emisję w jedyny sposób, który zdecydowanie działa: mniej latać” – stwierdziła Federacja Środowiska Lotniczego.


A skoro mowa o podróżach niskoemisyjnych…

Rewolucja w zakresie pojazdów elektrycznych (EV) w Europie nabrała tempa. Po raz pierwszy w tym roku sprzedaż pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej wyprzedziła samochody z silnikiem Diesla.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów od stycznia do października w bloku zarejestrowano 1,2 mln nowych pojazdów elektrycznych, co oznacza wzrost o 53,1% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r.

W sumie pojazdy elektryczne stanowiły 14% nowych rejestracji. Udział samochodów z silnikiem Diesla, który niegdyś stanowił połowę, spadł do 12%.

To dobra wiadomość dla klimatu i jakości powietrza, chociaż pojazdy elektryczne wiążą się oczywiście z pewnymi problemami środowiskowymi. Zasygnalizuj wyścig, aby je oczyścić.


Kolejny duży bank wycofał się z paliw kopalnych

Największy bank strefy euro, BNP Paribas, ma pozyskać środki na projekty polegające na wydobyciu węgla metalurgicznego wykorzystywanego do produkcji stali.

W czwartkowym oświadczeniu pożyczkodawca zapowiedział również zmniejszenie swojej ekspozycji na ropę i gaz do końca dekady odpowiednio o 80% i 30%.

Bank jest coraz bardziej narażony na presję, aby wycofać się z paliw kopalnych po tym, jak został pozwany przez grupy lobbingowe w lutym. To najnowsza instytucja finansowa, która dołącza do, choć powolnego, odchodzenia od paliw kopalnych. Banki, takie jak Lloyds, już zobowiązały się do zaprzestania finansowania branży naftowej i węglowej.


Skoro już mowa o kopalniach węgla…

Nagrodzona Oscarem aktorka Olivia Colman wystąpiła w tym tygodniu w wirusowym filmie podkreślającym rolę funduszy emerytalnych w kryzysie klimatycznym.

Gdy światowi przywódcy udali się do Dubaju na rozmowy klimatyczne gliniarzy, Colman w satyrycznej reklamie przebrał się za ubranego w lateks dyrektora ds. ropy naftowej Oblivię Coalmine, aby pokazać w jaki sposób emerytury finansują projekty związane z paliwami kopalnymi.

Film został wyprodukowany przez Make My Money Matter, grupę kampanii kierowaną przez scenarzystę Richarda Curtisa. Twierdzi, że przejście na bardziej ekologiczną emeryturę to jedna z najbardziej wpływowych rzeczy, jakie ludzie mogą zrobić dla klimatu.


Zrównoważ oburzenie z optymizmem, nalegał były szef ONZ ds. klimatu

Musimy złagodzić nasze oburzenie z powodu bierności klimatycznej optymizmem co do poczynionych postępów i możliwości, jakie stoją przed nami.

Takie było przesłanie byłej szefowej ONZ ds. klimatu, Christiany Figueres.

„Każdego ranka dokonuję świadomego wyboru, żeby powiedzieć: «Tak, wiem, co to za wszystkie złe wieści» – łatwo to uzyskać, bo to po prostu krzyczy na ciebie z dowolnego kanału informacyjnego, jaki masz – ale także, co jest w tym pozytywnego wychodzisz tam?” powiedziała. „Jakie przełomowe elementy są prawdziwym i mocnym dowodem na to, że to się zmienia?”


Dyskutowano nad nowatorskim pomysłem mającym na celu pobudzenie brytyjskiej gospodarki

Zapomnij o ogniskach legislacyjnych i obniżkach podatków. Aby naprawdę pobudzić słabnącą gospodarkę Wielkiej Brytanii, co powiesz na przepisanie zasad prowadzenia działalności gospodarczej?

To pomysł wysunięty w tym tygodniu przez zespół doradców Demos. Wezwała brytyjskich polityków do przepisania ustawy o spółkach, aby nadać biznesowi cel, a także motywację zysku. Twierdzi, że takie działanie zapewniłoby brytyjskiej gospodarce zastrzyk w wysokości 149 miliardów funtów.

To kierunek w którym niektóre firmy już poszły.


Eksperci zaproponowali rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii

Rosnące czynsze, rosnące stopy procentowe i rosnący alarm dotyczący „airbnbifikacji” miast sprawią, że mieszkalnictwo stanie się kluczowym tematem przed nadchodzącymi wyborami w Wielkiej Brytanii.

Kolejne rządy nie potrafiły opanować kryzysu. Jakie zatem rozwiązania są dostępne? W tym tygodniu rozmawialiśmy z ekspertami, którzy przedstawili siedem pomysłów, które mogłyby złagodzić kryzys.


Podsumowując, świat doświadcza pozytywnych zmian w obszarach badań medycznych, ochrony środowiska i mobilności. Dobre wieści z lasów deszczowych, przełom w genetyce, skuteczność leków przeciw HIV i rozwój niskoemisyjnych lotów kształtują lepszą przyszłość. Śledź nasz portal mamswiadomosc.pl, aby być na bieżąco z inspirującymi informacjami i pozytywnymi nowinkami z całego świata. Razem twórzmy lepszy jutro!0 Udostępnień