Polanie, jedno z pierwszych i największych państw

0 Udostępnień
0
0
0

Państwo Polan było jednym z pierwszych i największych państw słowiańskich, które powstało na terenie dzisiejszej Polski. Założone zostało w IX wieku przez księcia Piastów, Mieszka I, który objął władzę nad zjednoczonymi plemionami polskimi. Wraz z rozwojem państwa, Polanie podbili i zjednoczyli również inne plemiona słowiańskie i zaczęli wprowadzać na swoim terytorium organizację feudalną.

W ciągu kilku wieków Państwo Polan osiągnęło swoją największą potęgę za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Wtedy to Polska została uznana za jedno z najpotężniejszych państw Europy, a jej terytorium obejmowało również ziemie dzisiejszych Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

W czasach renesansu, Polska stała się centrum kulturalnym Europy, a jej stolica Kraków był jednym z najważniejszych miast ówczesnego świata. Wielki humanista, Mikołaj Kopernik, urodził się w Polsce, a w XVI wieku królowa Bona Sforza sprowadziła na dwór polski wielu artystów i naukowców.

Niestety, w XVIII wieku Polska straciła swoją niepodległość i została podzielona między trzy mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię. Dopiero po I wojnie światowej, Polska odzyskała swoją niepodległość, a w latach 1918-1939 była jednym z najszybciej rozwijających się państw Europy.

W czasie II wojny światowej Polska została brutalnie podbita przez III Rzeszę i ZSRR, a po wojnie stała się krajem komunistycznym. Dopiero w 1989 roku, w wyniku przemian politycznych w Europie Wschodniej, Polska odzyskała swoją demokrację i wolność, a w 2004 roku została członkiem Unii Europejskiej.0 Udostępnień
Może Cię zainteresować

Powstanie i rozwój Państwa Polan

Państwo Polan to jedno z najważniejszych państw wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich. Jego powstanie związane jest z postacią…