Narcystyczne mamy wpływają na całe życie dzieci

Toksyczność nie ma swojej płci.
0 Udostępnień
0
0
0

Często zastanawiamy się, co z nami jest nie tak.

Czy to ja — czy ona?

Temat w Polsce spychany na boczny tor, aby w jego miejsce zajmować się toksycznymi i narcystycznymi mężczyznami, którzy zazwyczaj wychowani są przez matki nierzadko podważające autorytet ojca. Narcystyczna matka może sprawić, że zaczniesz w siebie wątpić, co wpłynie na całe Twoje życie. Stosowana manipulacja jest często umiejętna i subtelna. Nie przyjmuje naszego (często słusznego) rozczarowania lub sprzeciwu.

Długotrwałe skutki toksycznego wychowania odbijają się nie tylko na córkach i synach, ale całym społeczeństwie ślepo ufającemu kochającym matkom, które inaczej zachowują się w domu, a inaczej w przestrzeni publicznej, pracy, towarzystwie rodziny, koleżanek itd.

Pragnę przedstawić Ci kilka najważniejszych oznak świadczących o tym, że twoja mama prawdopodobnie jest osobowością narcystyczną.

Chce cię kontrolować

Próba obrony siebie skutkuje gniewem, odrzuceniem i wrogością. Nie docenia naszej indywidualności, ponieważ oznacza to, że będziemy mniej dostępni, aby zaspokoić jej potrzeby. Czy wpada w złość, gdy się nie zgadzasz lub nie chcesz robić tego, czego ona od ciebie oczekuje? Czy próbuje sprawić, że poczujesz się winna/y, że masz odrębne zainteresowania, hobby, pragnienia i własne opinie, do których każdy człowiek ma przecież pełne prawo?

Jej miłość jest warunkowa

Narcystyczna matka jest zainteresowana tym, jak ty (i twoje osiągnięcia) odbijają się na niej. Chce, abyśmy odnieśli sukces, ale głównie dlatego, aby ona mogła przypisywać sobie nasze starania. Może nawet stać się zazdrosna, jeśli czuje, że radzisz sobie zbyt dobrze. Córki narcystycznych matek często są perfekcjonistkami przez błędne próby zdobycia miłości matki.

Nie może lub nie chce dostrzec twoich uczuć

W jej emocjonalnej świadomości jest bardzo mało miejsca na twoje uczucia. Być może zrobi coś złego, ale narcystyczne osobowości na ogół nie są zdolni, aby przyznać się do swojego błędu lub nie złagodzą twojego rozczarowania. Zazwyczaj są zbyt skupieni na próbach obrony i radzenia sobie ze wstydem wywołanym przez konstruktywną krytykę. Czasami może być tak, że po prostu potrzebujesz wsparcia, ale najczęściej cała uwaga odwraca się, aby zainteresowanie było skupione na niej i tym, co chce powiedzieć. Chociaż stereotyp mówi, że kobiety są bardziej empatyczne, warto to podważyć.

Przykładowo:
„Macie takie łatwe życie… Za moich czasów…”
„Myślisz, że masz problemy, ojjj, gdybyś był na moim miejscu…”
„Nie mogę cię słuchać, kiedy taki jesteś, denerwujesz mnie…”
„Poświęciłam dla ciebie wszystko, w ogóle tego nie doceniasz, niewdzięcznico…”

Poniża cię i lekceważy

Narcystyczna matka w jednej chwili będzie pełna pochwał, w następnej hiperkrytyczna i osądzająca. Może sprawić tym zawrót głowy! Narcystyczna matka wie, gdzie boli. Często będzie używać sarkazmu lub umniejszającego języka, aby cię upokorzyć, być może przed innymi. Może zbywać twoje obawy wymówkami takimi jak „nie znasz się na żartach?”.

Próbuje tobą manipulować

Manipulacja może być dość subtelna, powodując, że kwestionujesz swoje wątpliwości i obawy. Może nazwać cię „egoistką”, bo nie chcesz być jej służącą lub szoferem. Bezustannie obawiasz się, że powiedzenie jej „nie”, wywoła lawinę dezaprobaty lub gniewu, co zdecydowanie nie jest dobrym znakiem.

Wydaje jej się, że jest ponad zasadami

Osoby narcystyczne wolą myśleć, że nie muszą przestrzegać zasad obowiązujących nas, zwykłych śmiertelników. Poczucie większych praw, które towarzyszy narcyzmowi, może przejawiać się w oczekiwaniach specjalnego traktowania. Może próbować wywinąć się od mandatu za parkowanie poprzez manipulację lub zalotne zachowanie, a potem wpada w złość. Może łatwo zawstydzić cię w sklepowej kolejce, aby ją przepuścić. Jeśli nie pozwoli się jej przeskoczyć kolejki lub zarezerwować ulubionego stolika w restauracji, może stać się nieproporcjonalnie wściekła.

Jest nieprzewidywalna

Narcyzi często są obojętni i słabną, gdy otrzymują małą ilość uwagi. Taka osoba może obsypywać cię czułością i uwagą (przesadna miłość), gdy czegoś od ciebie chce, i ignorować cię, gdy wszystko jest w porządku. Jej zdolność do dbania o ciebie zależy od jej własnych potrzeb, a nie od prawdziwego szacunku wobec ciebie jako oddzielnej i autonomicznej istoty.

Chodzi zawsze o to, jak coś wygląda

Ponieważ są one w dużej mierze zależne od opinii społeczeństwa, jeśli chodzi o ich wizerunek, narcystyczne matki będą skupiać się na tym, jak coś wygląda, a co najważniejsze, jak wyglądają w oczach tych, których opinia ma dla nich znaczenie. Narcystyczne osobowości zazwyczaj lubią sprawiać dobre wrażenie, że odnoszą sukcesy towarzyskie, mają ładny dom, noszą drogie ubrania i spotykają się z bogatymi i/lub sławnymi. Taka matka może spędzać dużo czasu próbując zaimponować sąsiadom, swojemu pracodawcy i innym osobom, które uważa za warte swojego czasu.

Nie widzi twojego punktu widzenia

Ogólnie rzecz biorąc, narcystyczne matki nie będą chciały zrozumieć ani nawet uznać twojego punktu widzenia. Może cię ignorować, umniejszać ci lub podważać twoje zdanie, często używając manipulacji lub wyłudzania poczucia winy, aby osiągnąć swój cel.

Jest niestabilna emocjonalnie

Osoby narcystyczne są często niestabilne emocjonalnie, wahają się między zimną wściekłością a delikatną wrażliwością w zależności od sygnałów środowiska. Matki z tymi cechami mają bardzo niską samoocenę pod swoją maską i staną się płaczliwe lub zdesperowane, jeśli napotkają ciągły opór.

Myślisz, że Twoja mama jest narcystyczna i zastanawiasz się co zrobić?

Kiedy dorastamy w narcystycznym środowisku, trudno jest mieć jakąkolwiek perspektywę. Często dzieci narcyzów dostosowują się do sposobu wychowania, tracąc przez to kontakt ze sobą. Są tak przyzwyczajeni do wykorzystywania i dominacji, że nie wiedzą, jak działają zdrowe relacje. Zazwyczaj jest tak, że powielą przykład rodzica i nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ nie mają innego.

Jeśli już rozumiesz, że twoja matka jest narcystyczna, najlepszą opcją jest porozmawianie o tym z kimś, komu ufasz. Prawdopodobnie nie zmieni się, jeśli nie uzna, że jest to w jej interesie. Konfrontacja z nią może być oczyszczająca, ale generalnie niczego nie zmieni i może pogorszyć sytuację.

Podstawowe problemy, które powodują narcyzm, nie są czymś, co można naprawić poprzez autorefleksję, chociaż byłby to dobry początek. Osoby cierpiące na narcyzm raczej nie szukają terapii, chyba że obawiają się utraty czegoś dla nich ważnego lub osiągną punkt krytyczny.

Utrzymywanie kontaktu z narcystycznym rodzicem to wybór. Jeśli zdecydujesz, że chcesz pozostać w kontakcie z matką, musisz zaakceptować fakt, że możesz nigdy nie otrzymać uznania, za którym tęsknisz w swojej relacji z nią. W takiej sytuacji należy chronić swoje uczucia i zaakceptować smutek, który towarzyszy uświadomieniu sobie jej głębokich ograniczeń.

Dla córek narcystycznych matek może to być długa droga do wyzdrowienia.

Ponieważ dorastały pod tyrańskimi rządami kobiety z poważnymi wadami charakteru, często będą miały zaburzone poczucie własnej wartości. Prawdopodobnie taka kobieta musi włożyć dużo pracy podczas terapii, aby uzyskać samoświadomość i współczucie, które pomogą uzdrowić swoje zaniedbane wewnętrzne dziecko.

Wszystko jest możliwe i nie musi to oznaczać, że już nigdy nie zaznasz prawdziwego szczęścia i spełnienia. Terapia może pomóc Ci rozpocząć podróż do bardziej radosnego życia w którym lubisz i kochasz siebie.

Przez ostatnie kilka lat pomogłem wielu kobietom w odzyskaniu siebie, aby mogły żyć swoim życiem i szczęściem z dala od toksycznych osób.

Polecam film kobiety, która zawalczyła o siebie i pokonała tę trudną drogę


0 Udostępnień
Może Cię zainteresować