Dlaczego uważamy, że nie jesteśmy godni

Mylimy się co do tego, jak ludzie nas postrzegają.
0 Udostępnień
0
0
0
MamSwiadomosc.pl
Dlaczego uważamy, że nie jesteśmy godni
Loading
/

Kiedy czujemy, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy — nie jesteśmy godni, co jest wynikiem porównywania się z tym, czym nie jesteśmy. Chcemy być kimś więcej niż tym, kim jesteśmy, aby zaimponować innym ludziom. Boimy się odrzucenia. Boimy się być sobą.

Od chwili narodzin jesteśmy bezbronni i zależni od innych ludzi. Odrzucenie zagraża naszemu bezpieczeństwu — zarówno przetrwaniu fizycznemu, jak i emocjonalnemu.

Boimy się, że nie będziemy chronieni i kochani. Porównujemy więc to, jak naszym zdaniem inni nas aktualnie postrzegają, z tym, jak mogliby nas potencjalnie postrzegać, gdybyśmy się zmienili.

Myślimy o wszystkich przypadkach, w których byliśmy krytykowani, oceniani, wyśmiewani, odrzucani, porzucani, porównywani do innych itp. i wyobrażamy sobie, że tak właśnie myśli o nas większość ludzi obecnie i będzie myśleć o nas nadal, chyba że zmienimy się w kogoś, kto naszym zdaniem będzie podziwiany.

Prawda jest taka, że większość ludzi myli się co do ciebie, a ty mylisz się co do tego, jak większość ludzi cię postrzega.

Innym sposobem myślenia o tym wszystkim jest wyobrażenie sobie, że jesteś ostatnią osobą na Ziemi. Innymi słowy, wyobraź sobie, że nie ma nikogo w pobliżu, komu mógłbyś zaimponować i nigdy już nie będzie. Jak zmieniłoby to twoje myślenie o sobie? Czy nadal czułabyś się niegodna? Czy nadal będziesz czuł, że nie jesteś wystarczająco dobry? Niewystarczająco dobry na co?

To całe uczucie bycia niewystarczająco dobrym jest iluzją, którą tworzymy. Kiedy nie ma nikogo, z kim moglibyśmy się porównywać, iluzja znika.0 Udostępnień
Może Cię zainteresować